top of page

Kapadokya Rehberi

Balon Turu

Yıllardır Kapadokya denildiğinde akla ilk olarak peribacaları gelirdi. Şimdilerde peri bacalarına balonlar da eklendi. Dünyanın çeşitli yerlerinde yapılan balon turları arasında en gözde olanı Kapadokya Balon turları. Kapadokya’nın fiziki yapısı, ve vadileri balon uçuşu için mükemmel bir ortam hazırlar. Kimi zaman vadilerin derinlerine dalar, peribacalarına dokunursunuz, kimi zaman da bir kuş misali bakarsınız Kapadokya’nın o doyumsuz manzarasına. Yılın her günü sabahın ilk ışıkları ile başlayan uçuş, bulutsuz bir havada rüya gibi bir gün doğumu sunar. Bu doyumsuz tecrübeyi yaşamak isterseniz farklı uçuş programları ve detaylı bilgi için bizimle temasa geçebilirsiniz.

Sota Cappadocia - kapadokya rehberi 1
sota cappadocia kapadokya rehberi 3

Kapadokya Bölge Turları

Kapadokya bölgesi 60 km2 alana yayılan geniş bir bölgedir ve bölgeyi gezmek için en az üç tam güne ihtiyaç duyulur. Bu sebeple bölge turları genelde üç bölüme ayrılır; bölge (Göreme Açık Hava Müzesi, Zelve, Paşabağ Peri bacaları, Avanos ve Uçhisar kalesi), Soğanlı bölgesi (eski Rum köyleri) ve Ihlara Vadisi. Yeraltı şehirleri ise görülmesi gerekenlerin başında gelir ve bu güzergahlardan herhangi bir tanesine eklenebilir. Her güzergah size hiç bitmesin dedirtecek ve tadına doyulmaz bir gün geçirtmeye yetecek kadar tarihi doku, doğal güzellik ve eğlenceli seçenekler sunar. Turları otele geldiğinizde size sağlayacağımız planlar eşliğinde kendiniz yapabilirsiniz veya size özel rehberli tur organize etmenize yardımcı olabiliriz. Farklı tur

programları ve detaylı bilgi için

bizimle temasa geçebilirsiniz.

Kervansaray'da Sema Gösterisi

Sema terim olarak, mûsikî nağmelerini dinlerken vecde gelip hareket etmek, kendinden geçip dönmektir. Sema, sembolik olarak, evrenin oluşumunu, insanın alemde dirilişini, Tanrı’ya olan aşk ile harekete geçişini ve “İnsan- ı Kâmil” e doğru yönelişini ifade eder.

Böylesi mistik bir ayini, 12. Yüzyıldan  kalma bir kervansarayın büyüleyici ortamında izlemek isterseniz bizimle temasa geçebilirsiniz.

sota cappadocia kapadokya rehberi 6

Türk Hamamı

Keyifli ama bir o kadar da yorucu geçen bir günün sonunda göbek taşına uzanıp, masaj eşliğinde yorgunluk atmak gibisi yoktur. Kapadokya’da bulunan tarihi hamamlardan birinde bu keyfi yaşamak isterseniz önerilerimiz için bizimle temasa geçebilirsiniz.

sota cappadocia kapadokya rehberi 8

At Turu

Kapadokya’nın eski adlarından biri olan Katpatuka’nın eski Pers dilinde “Güzel atlar ülkesi“ anlamına geldiği söylenir. Güzel atlar ülkesine gelip de at turu yapmamak olmaz. Kapadokya’nın büyüleyici vadilerinde, günün herhangi bir saatinde rehberler ve eğitmenler eşliğinde at turlarına katılabileceğiniz gibi tecrübeniz olması durumunda isterseniz atınızı günün sonunda batan güneşe doğru kendiniz de sürebilirsiniz... Bu arada belirtmek isteriz ki SOTA’nın ortaklarından Mükerrem Kalkay atlar ve at turları konusunda Belçika’da yaşadığı uzun yıllar süresince edinmiş olduğu profesyonel bilgisini paylaşmaktan mutluluk duyar ve misafirlerin tercih etmesi durumunda turlara

misafirlerle birlikte keyifle eşlik

edebilir. At turları ile ilgili detaylı

bilgi için bizimle temasa

geçebilirsiniz.

sota cappadocia kapadokya rehberi 2

Vadi Yürüyüş Turları

Kapadokya farklı uzunluktaki, sayısız ve eşsiz güzellikteki vadileri ile dünyanın sayılı yürüyüş parkurlarına sahiptir. Dünyanın pek az yerinde tarih ve doğa bu denli iç içe girmiştir. Vadi yürüyüşleri bu güzellikleri en yoğun hissedebileceğiniz aktivitelerden biridir. Farklı zorluk derecelerindeki vadiler genç yaşlı herkes için uygun parkur seçenekleri sunar. Misafirlerimizi sağlayacağımız yürüyüş haritaları üzerinde onlar için uygun olan vadilere yönlendirmeye yardımcı oluyoruz. Rehber eşliğinde yürüyüş yapmayı tercih edenler için de bölgenin en tecrübeli yürüyüş rehberlerine yönlendirebiliriz. Vadi yürüyüşleri konusunda detaylı bilgi için

bizimle temasa geçebilirsiniz.

sota cappadocia kapadokya rehberi 4

Avanos Çömlek

Avanos tam ortasından geçen Kızılırmak’ın taşıdığı, kızıl toprağın çömleğe dönüştürüldüğü çok sayıdaki çömlek atölyesiyle tanınır. Çömlekçilik Avanos ve çevresi için yüzyıllardır en önemli geçim kaynağı olmuştur. Bugün halen sürdürülmeye çalışılan bu zanaat birden fazla atölyede misafirlerin beğenisine sunulmaktadır. Eğer topraktan yapılmış eserleri görmek ve çömlek yapımında yeteneğinizi test etmek isterseniz önerilerimiz için bizimle temasa geçebilirsiniz.

sota cappadocia kapadokya rehberi 7

Yemek kursu

Anadolu mutfağına ait pek çok lezzetli ama bir o kadar da zor görünen yemeğin tarifini almak  ve bu tarifleri işin ustalarının gözetiminde uygulamak ister misiniz?

Bu lezzetleri yemekleri hem pişirip hem de afiyetle yiyebileceğiniz yemek kurslarına katılmak isterseniz bizimle temasa geçebilirsiniz.

sota cappadocia kapadokya rehberi 8
bottom of page