top of page

Neden Sota Cappadocia'yı Tercih Etmelisiniz?

Çünkü Sota Cappadocia...

TASARIM OTELDİR

Sota Cappadocia özenli restorasyon ve renovasyon sürecini Kapadokya’da farklılık yaratacak bir iç tasarımla sürdürmek istedi ve Oytun Berktan’ın bölgeye olan tutkusu ve otelcilik sektöründeki başarıları sebebiyle kendisi (www.oytunberktan.com) ile çalışmaya başladı. 

Sota Cappadocia misafirlerine sunmakta olduğu, rahat ve şık kaya odalarıyla beraber, güne müthiş bir enerjiyle başlayacağınız ve günün yorgunluğunu keyifle atabileceğiniz, Kapadokya manzaralı terasları, avluları ve rahatınız için her türlü detayın düşünülmüş olduğu ortak alanları ile de dikkati çekiyor.

Oytun Berktan Sota Cappadocia'nın tasarımında, Kapadokya'nın volkanik bir bölge olmasından esinlenmiş. Kum ve kayaların bejimsi sarı tonlarının hakim olduğu bu bölgede volkanik taşların antrasit ve kömür karası rengini otelin genel mobilyalarına ve de tasarımına taşımış. Sota'nın içine girdiğinizde sizleri geleneksel yapısıyla çok başarılı şekilde restore edilmiş tipik bir Kapadokya evi karşılıyor. Ancak bununla birlikte mekanın tasarımında kullanılan doğal dokular ve siyah renk kontrastları bizi bir anda zamansız bir tasarım yolculuğuna taşıyor. Bölgede sıkça rastlanan sıkıcı, ve abartılı bir mekan anlayışının öteinde, taklitlerden arınmış şık bir sadelik içinde buluyorsunuz kendinizi.

DOĞA’YA SAYGILIDIR

SOTA Cappadocia özenli restorasyonu, tasarım dekorasyonu ve güleryüzlü ev sahipliğinin yanısıra doğaya karşı duyarlı bir otel olmak konusunda öncülük yapıyor. Bölgede yaygın olarak kullanılmakta olan kömür kazanları ve doğal gazlı çözümlerden farklı olarak SOTA Cappadocia, doğal yakıt pelet* kazanı kullanmaktadır. Isınma ve su ısıtma çözümünü güneş enerjisi, pelet kazanı ve elektrik üzerine hibrid bir sistem ile kuran otel, misafirlerine maksimum konforu çevreci ve verimlilik artırıcı altyapısı ile sunar.

Ayrıca SOTA Cappadocia altyapısı ile sulama ve dış mekan yıkamada kullanmak üzere gri atık suları toplamakta ve dönüştürmektedir ve böylelikle daha kurak olan karasal iklimin hakim olduğu bu bölgede su kullanımını azaltmak konusunda destek olmaya çalışmaktadır.

SOTA Cappadocia dış mekan aydınlatmalarını otomatik saatli sistem ile tek bir noktadan yöneterek elektrik tasarrufu ile verimliliği artırmaya çalışmaktadır.

Ayrıca otel, Ürgüp Belediye’sinin sunmakta olduğu geri dönüşüm desteği konusuna cam, kağıt ve diğer atıkları ayrıştırarak destek vermektedir.

PELET: Talaş, odun yongaları, ağaç kabuğu, zirai ürünler, ekinlerin sapları, fındık, badem, ceviz kabukları, hatta atık kağıt gibi maddelerin öğütüldükten sonra yüksek basınç altında sıkıştırılarak elde edilen, genellikle 6-8 mm çapında, 10-11 mm arasında uzunluğunda, silindirik yapıya sahip tamamen doğal bir yakıttır.

MİSAFİRPERVERDİR

Bir otel için tasarım, dekorasyon ve kullandığı teknolojiler tabii ki çok önemlidir ama bir mekana ruhunu veren, sizi karşılayan içten bir tebessümün size hissettirdiği sıcaklıktır. Sota Cappadocia, adımınızı attığınız andan itibaren bu sıcaklığı en samimi şekilde hissedebileceğiniz bir mekan. Nil’in profesyonel yönetiminin yanında candan ve sıcak ev sahipliği de size unutulmaz bir Kapadokya deneyimi yaşatacaktır.

bottom of page